A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
R
S
T
U
V
W
Z
Ś
Semcore Słownik Domena

Co to jest domena?

Mimo że korzystamy z Internetu na co dzień, to podstawowe pojęcia związane z siecią mogą być dla nas całkowicie niezrozumiałe. Przede wszystkim warto tutaj zwrócić uwagę na domenę. Korzystamy z nich na co dzień, mimo że stosunkowo niewielki odsetek ludzi będzie w stanie określić, czym ona jest. W tym artykule postaramy się udzielić odpowiedzi na to nurtujące pytanie.

Co to jest domena?

Co to jest domena? Jest ona przyjaznym dla użytkowników adresem, który umożliwia odnalezienie w sieci internetowej zasobów. Każda domena internetowa jest unikalna oraz składa się z nazwy i rozszerzenia. Warto także podkreślić, że domeny internetowe są także powiązane z DNS (Domain Name System), której zadaniem jest przetłumaczenie nazwy domeny na określony adres IP, który będzie zrozumiały dla urządzeń sieciowych. Umożliwia to zlokalizowanie konkretnego adresu na hostingu.

Domena internetowa zbudowana jest z dwóch podstawowych elementów

  • nazwa domeny
  • rozszerzenie (.pl .com. edu)

Gdy do domeny zostanie również dodany protokół (np. https://, to wówczas uzyskamy pełny adres URL. Warto wspomnieć, że w adresie mogą również pojawić się subdomeny (np. www.amu.edu.pl).

Jak dobrze wiadomo, nazwy domen mogą być różnorodne, ponieważ w swojej konstrukcji mogą zawierać litery cyfry, oraz dywizy, które oddzielają słowa w nazwie witryny. W domenie wielkość liter nie ma znaczenia. Należy pamiętać także, że w adresach sieciowych nie możemy wykorzystywać polskich znaków.

Zobacz:  Greenwashing

Domena

Rodzaje domen

Domeny same w sobie nie mają rodzajów, jedynie rozszerzenia posiadają swoje warianty, które zależą przede wszystkim od charakteru danej witryny:

  • rozszerzenia narodowe (ccTLD): .pl, .ru, . fr., .eng
  • rozszerzenia funkcjonalne (gTLD): .edu, .org, .net, .biz
  • rozszerzenia funkcjonalne drugiego stopnia (SLD): com.pl, edu.pl, .net.pl, .biz.pl, .info.pl
  • regionalne (SLD): waw.pl, krakow.pl, .wroclaw.pl
  • globalne (TLD) najwyższego poziomu: .com, .org, .info,. eu

Co to jest hosting i domena

Wiele osób niezaznajomionych z funkcjonowaniem Internetu bardzo często myli hosting z domeną. Pamiętaj także, że pojęcia hosting oraz serwer są często stosowane zamiennie, ponieważ wynika to z ich bezpośredniego powiązania. Serwer z technicznego punktu widzenia jest urządzeniem, które ma na celu zapewnić określoną ilość zasobów (pojemność, moc, pamięć, system, itp.) W serwerze wydzielone są usługi hostingowe, a te ogólnie mówiąc, stanowią gotowe propozycje dla klienta końcowego.

Hosting określa się jako „miejsce”, w którym przechowujemy nasze pliki, aby były one dostępne w sieci dla innych użytkowników. Domenę możemy połączyć z serwerem, jeżeli chcemy wyświetlać określoną zawartość pod adresem domeny.

Zawartością serwera są pliki, które będą mogły zostać wyświetlone po wpisaniu adresu domeny w przeglądarce. Tymi plikami najczęściej będzie sama strona internetowa, ponieważ składa się z wielu danych, które muszą być przechowane w określonym miejscu, aby mogły być przekazywane do pozostałych użytkowników sieci.

Przeczytaj także: Pozycjonowanie stron

Jak założyć stronę internetową?

Wbrew pozorom zakładanie stron internetowych w dzisiejszych czasach jest bardzo proste. Jedynie będziemy potrzebować narzędzia CMS, gdzie najlepszym przykładem będzie środowisko WordPress. Tam bez większych problemów będziemy mogli zaprojektować naszą witrynę w taki sposób, aby spełniała ona wszystkie oczekiwania. W ustawieniach WordPressa możemy dokładnie spersonalizować każdy aspekt strony, ograniczać nas może jedynie wyobraźnia!

Zobacz:  Business Site Google

Kiedy sfinalizowaliśmy nasz projekt, musimy następnie zdecydować się na usługi hostingowe. Jeżeli wybierzemy jakąś ofertę, to następnym krokiem będzie ustalenie adresu domeny. Możemy zdecydować się na dowolną kombinację, która nie została wcześniej wykorzystana. Jeżeli sfinalizujemy wszystkie kroki, pozostaje nam jedynie umieścić wszystkie systemowe pliki na pamięci serwera. Od teraz witryna jest widoczna dla wszystkich użytkowników Internetu!

Semcore

Zobacz powiązane frazy

Oceń tekst

Średnia ocen 5 / 5. Liczba głosów: 1

Brak głosów - oceń jako pierwszy!