Co to jest Facebook Attribution?
Na skróty
Facebook Atribution – co to jest?
Facebook Attribution to darmowe narzędzie wykorzystywane do atrybucji konwersji na portalu Facebook.com.
To, co Facebook Attribution oferuje przede wszystkim, to możliwość pomiaru oraz analizy skuteczności reklam, warto podkreślić, nie tylko na Facebooku, ale u różnych wydawców, w różnych kanałach i na dowolnych urządzeniach. Jest to darmowe narzędzie pomiarowe, które pozwala marketingowcom śledzić ścieżki użytkownika w realizacji konwersji i dzięki temu odpowiednio je modelować. To, co wyróżnia to rozwiązanie, to fakt, że mierzenie i analizowanie danych bazuje nie na popularnych plikach cookie (które mogą czasem prezentować niepełny lub też zaburzony obraz wpływu konkretnych działań marketingowych na wyniki biznesowe), ale rzeczywistych zrachowaniach użytkowników, dzięki czemu podejmowane decyzje marketingowe mogą okazać się o wiele trafniejsze.
Jak zacząć – konfiguracja
Aby w pełni skorzystać z tego, co Facebook Attribution oferuje na poziomie analityki, należy rozpocząć od procesu konfiguracji. Dobra wiadomość – nie jest to proces skomplikowany czy też czasochłonnych. W pierwszym kroku należy przejść do Menedżera firmy i z menu wybrać zakładkę „Attribution”, znajdującą się w sekcji „Badania i raporty”. Następnie (jeśli korzystamy z Facebook Attribution po raz pierwszy) pojawi się instrukcja konfiguracji dziedziny działalności składająca się z pięciu kroków: wybór konta reklamowego – wybór źródła danych (piksel, aplikacja lub zestaw zdarzeń offline) – wybór użytkowników (którzy będą mieli dostęp do raportów) – nazwanie dziedziny działalności. Na końcu wybieramy walutę i strefę czasową i konfiguracja zakończona. Warto mieć na uwadze, że proces zbierania danych potrwa kilka godzin, więc wyniki nie będą od razu widoczne.
Główne sekcje Facebook Attribution
Facebook Attribution – co to oznacza w praktyce? Narzędzie składa się z czterech podstawowych sekcji:
- Wyniki
W tym głównym panelu znajdziemy np. dane o łącznej liczbie konwersji ze wszystkich źródeł i procentowe dane o udziale kanałów opłaconych, organicznych i bezpośrednich. Zebrane dane prezentują się na podstawie:
– wybranego modelu atrybucji, czyli sposobu określania tego, do którego punktu kontaktu na ścieżce konwersji będzie przypisana konwersja (dostępne jest aż 8 opcji: równa wartość, pierwsze kliknięcie lub wizyta, ostatnie kliknięcie lub wizyta, ostatnia interakcja, model pozycyjny 30%, pozycyjny 40% i 7-dniowy spadek udziału z upływem czasu);
– wybranego przedziału atrybucji, czyli okresu poprzedzającego konwersję (domyślnie: „kliknięcia i wizyty z 28 dni, wyświetlane z 1 dnia”, do wyboru kilkanaście opcji);
– reguły przypisywania wartości (domyślnie: „nie przypisuj wartości do wizyt bezpośrednich”, dwie dodatkowe opcje: „przypisz wartość do wszystkich wizyt”, „nie przypisuj wartości do żadnych wizyt”).
- Raporty niestandardowe
Pozwalają analizować bardziej szczegółowe dane (w formie wykresu lub tabeli) według indywidualnych modyfikacji. Dostępne są następujące zestawy wskaźników: skuteczność, wydajność konwersji, efektywność pod względem kosztów i zwrot z wydatków na reklamę.
Dostępne w podziale na „Najistotniejsze ścieżki” (prezentowany procentowo udział wydawców – Facebook, Instagram itd. w konwersję) oraz „Ścieżki konwersji na wielu urządzeniach” (tu pojawia się bardzo ważna opcja – możliwość sprawdzenia na jakim urządzeniu użytkownik rozpoczął swoją ścieżkę konwersji, a na którym ją zakończył).
- Ustawienia
Podzielone na cztery główne zakładki: diagnostyka (wykrywanie ewentualnych błędów), źródła danych (uwzględniane w raportach), domeny odsłaniające (kierujące do witryny, z możliwością wykluczenia wybranych) oraz platformy reklamowe (które możemy powiązać z Facebook Attribution, do wyboru m.in.: Pinterest, Criteo, Google Ads czy SmartAdServer – dzięki tym synchronizacjom pojawia się doceniana możliwość analityki w oparciu o zewnętrzne platformy).
Jak wykorzystać analitykę Facebooka?
Czy to, co Facebook Attribution oferuje marketingowcom może okazać się bardzo efektywne? Tak, jeśli odpowiednio określimy cel korzystania z tego narzędzia pomiarowego, weźmiemy pod uwagę wszystkie dostępne możliwości, skrupulatnie przeanalizujemy, a następnie wykorzystamy udostępnione, jak najbardziej szczegółowe dane. Dzięki temu mamy szansę na precyzyjny pomiar skuteczności wszystkich prowadzonych kampanii reklamowych, jeszcze dokładniejsze określenie grupy docelowych odbiorców, poznanie ich nawyków i predyspozycji, eksperymentowanie z różnymi formami promocji. Ograniczamy niepotrzebne koszty, zwiększamy efektywność i usprawniamy drogę użytkownika do zakupu – to wszystko namacalne i cenne profity dla każdej firmy.