Anchor text – czym jest?
4 min
4 min
Na skróty
Czym jest anchor text? Jaką pełni funkcję na stronie internetowej? Co warto wiedzieć podczas implementacji? To nieodłączny element witryny, który pozwala użytkownikom poruszać się po serwisie znacznie łatwiej i płynniej.
Anchor text to treść linka, który pojawia się na stronie internetowej. Najczęściej ma on formę podkreślonego tekstu w kolorze niebieskim. Po naciśnięciu takiego tekstu użytkownik zostaje przeniesiony do innego adresu URL. Anchory texty zawsze są umieszczane pomiędzy dwoma znacznikami <a> oraz </a> jako element kodu HTML strony.
Przykładowy anchor text w kodzie witryny:
🠮 <a href=”https://www.sklep.pl/”> Link do sklepu </a>
Wówczas anchor text umieszczony w treści będzie wyglądać następująco:
Dlaczego anchor texty umieszcza się w treści. Mają one wpływ na pozycjonowanie strony i są dokładnie analizowane przez algorytmy wyszukiwarek. Roboty sprawdzają tematykę, słowa kluczowe dobrane pod kątem anchor textu, a także naturalność formatowania anchoru, sposób pozyskiwania odsyłacza czy pozycję powiązanych z linkiem domen. Dodatkowo anchor texty w treści ułatwiają użytkownikom poruszanie się po witrynie.
Ogólna wiedza na temat tego, co to jest anchor text, obejmuje także ich różnorodność. Istnieje, bowiem wiele rodzajów anchorów, które stosujemy w zależności od pozycjonowanego elementu w odsyłaczu oraz formy. Poniżej wymieniono najważniejsze rodzaje anchorów.
Podsumowując, anchory są używane przede wszystkim przy pozycjonowaniu strony oraz poprawie rozpoznawalności marki, jaką promujemy przez działania SEO. W zależności od rodzaju, będą wpływały na inny zakres strony, zapewniając inne korzyści. Markowe oraz nagie anchory będą budowały siłę domeny, więc najlepiej korzystać z nich w przypadku działań off-site. Partial oraz exact match to idealna promocja dla strony w formie linkowania wewnętrznego, ponieważ wygląda bardziej naturalnie i estetycznie. Na koniec, generyczne anchor texty powinniśmy wykorzystywać jedynie w przypadku, gdy chcemy łatwo skierować czytelników do podstron rozwijających treść artykułu czy akapitu. To znaczy, że jeżeli w akapicie poruszaliśmy pewien temat, ale mamy dla niego odpowiednio szeroki osobny tekst to możemy wrzucić generyczny anchor, jako odsyłacz. Niezależnie, jakiego rodzaju anchrów chcemy używać, musimy robić to rozsądnie ze względu na sprawdzanie ich przez algorytmy wyszukiwarek.
Anchor text ma znaczenie w kontekście pozycjonowania strony internetowej. Dzieje się tak przez linkowanie wewnętrzne. Odnośniki wpływają na SEO, ponieważ pozwalają robotom indeksującym lepiej „zrozumieć”, które podstrony w obrębie domeny są ważne i co dokładnie przedstawiają. Anchor text prowadzący do konkretnego adresu URL powinien więc zawierać treść zgodną z tym, co znajduje się na wskazanej podstronie.
Kontekstowe anchor texty to takie, których obecność i zawartość jest wynikową opublikowanego contentu. Linki w treści pozwalają użytkownikom wygodniej poruszać się po stronie. W ten sposób oznacza się źródła lub buduje przejrzysty system nawigacji w witrynie internetowej.
Anchor text ma także znacznie w kontekście linkowania zewnętrznego, które także wpływa na SEO. Wówczas równie istotne jest pozyskiwanie odnośników, których treść nawiązuje do tego, do jakiej podstrony prowadzą. Warto jednak wiedzieć, że masowe pozyskiwanie odnośników z frazą exact match w anchorze (np. „buty” do kategorii produktowej z butami) może być odbierane przez algorytm Google jako „podejrzane działanie”. Istnieje więc ryzyko, że zakończy się nałożeniem kary. Dlatego linkowanie z anchor textów należy wdrażać naturalnie, zgodnie z zasadami Google.