A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
Q
R
S
T
U
V
W
Z
Ś
Semcore Słownik Query deserves diversity (QDD)

Query deserves diversity (QDD) – co to jest?

Algorytmy Google są zaawansowanymi, niezwykle złożonymi procedurami informatycznymi i matematycznymi. Ich rolą jest efektywne przetwarzanie ogromnych ilości danych, w celu dostarczenia użytkownikom jak najlepiej dopasowanych wyników wyszukiwania. Google to jedna z największych i najbardziej popularnych wyszukiwarek internetowych, stosuje wiele algorytmów, dla zapewnienia precyzyjnych i skutecznych wyników. Wśród nich znajduje się Query Deservers Diversity (QDD). Co to takiego? Wyjaśniamy.

Query deserves diversity (QDD)

źródło: pixabay.com

Jak działają algorytmy Google?

Najważniejszym, stosowanym przez Google algorytmem, jest algorytm wyszukiwania. To właśnie on określa, które witryny będą wyświetlane jako odpowiedź na zadane pytanie. Z biegiem lat i wraz z dynamicznym rozwojem, firma wprowadziła do swojego głównego algorytmu szereg aktualizacji, w celu poprawy jakości wyników, ale również po to, aby zapobiec manipulacjom. 

Na algorytmy Google składa się wiele elementów, a jednym z kluczowych jest analiza treści strony www. Zaliczają się do niej zarówno treści widoczne dla użytkowników, jak i fragmenty kodu źródłowego. Co więcej, algorytmy Google biorą również pod uwagę jakość treści, stosowane słowa kluczowe, strukturę witryny oraz liczbę i jakość prowadzących do strony linków.

Ponadto Google stosuje także algorytmy dedykowane personalizacji wyników wyszukiwania w kontekście historii wyszukiwania, lokalizacji użytkownika, preferencji językowych oraz wielu innych czynników. 

Takie działanie zwiększa szansę na dostarczenie każdemu indywidualnemu użytkownikowi optymalnych i bardziej spersonalizowanych informacji. Z uwagi na to, jak dynamicznie zmieniają się trendy oraz oczekiwania użytkowników, Google wciąż rozwija i aktualizuje swoje algorytmy, aby jak najlepiej im sprostać. Jednym z nich jest algorytm Query Deserves Diversity (QDD), który szczegółowo omawiamy w kolejnych paragrafach. 

Query Deserves Diversity – co to takiego?

Jak wspomnieliśmy powyżej Query Deserves Diversity (pl. zapytanie zasługuje na różnorodność) to jeden z algorytmów wyszukiwarki Google. Odnosi się on do zapytań, w przypadku których intencja użytkownika nie jest do końca jasna. W sytuacji, gdy wyszukiwarka nie jest w stanie odgadnąć, czego tak naprawdę poszukuje internauta, rozszerza wyniki wyszukiwania, w celu zaproponowania mu różnych opcji.

Mowa tu nie tylko o pojedynczych słowach, którym można przypisać wiele znaczeń, ale również o wyszukiwaniach nazw produktów np. kawa ziarnista. W takim wypadku SERP w przeważającej części będzie prowadził do sklepów internetowych, jednak z uwagi na mało precyzyjne określenie, Google zaproponuje także wyniki niekomercyjne. 

Algorytm QDD – jak działa?

W sytuacji, gdy zapytanie użytkownika nie jest jednoznaczne i może być interpretowane na wiele sposobów, dochodzi do uruchomienia algorytmu Query Deserves Diversity (QDD). Wówczas na stronie SERP wyszukiwarka wyświetla zróżnicowane wyniki, aby niezależnie od intencji użytkownika, sprostać jego oczekiwaniom.

Query deserves diversity (QDD)

Google na bieżąco monitoruje zachowania internautów poprzez śledzenie wyświetleń wyników wyszukiwania, uczy się ich intencji, aby później proponować bardziej dopasowane wyniki.

Query Deserves Diversity – podsumowanie

Algorytm Query Deserves Diversity (QDD) ma na celu poprawę doświadczeń użytkowników, w trakcie wyszukiwania fraz o niejasno określonej intencji lub wieloznacznych zapytań. Jego rolą jest dostarczanie zróżnicowanych wyników, aby precyzyjnie trafiać w potrzeby internautów. W związku z tym wyświetla zarówno linki do sklepów online czy prowadzące do witryn firm, jak i treści niekomercyjne dla wyszukiwanych słów oraz fraz kluczowych. 

QDD może być wykorzystywane jako jeden z elementów strategii SEO, w celu optymalizacji kampanii reklamowych. Dzięki takiemu działaniu firmy zyskają szansę na zwiększenie konwersji, a tym samym poprawę wyników działań promocyjnych. W związku z tym zdecydowanie warto zgłębić zasady funkcjonowania algorytmu Query Deserves Diversity (QDD) i uwzględnić je w strategii marketingowej firmy.

Autor wpisu: Anna Brysz

Semcore

Oceń tekst

Średnia ocen 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak głosów - oceń jako pierwszy!