Text to speech (TTS)

3 min czytania

Ułatwienia dostępu do informacji to jedno z ważniejszych zastosowań współczesnego oprogramowania. Content zgromadzony w sieci można przedstawić tekstowo, obrazowo, albo dźwiękowo. Ciekawym rozwiązaniem, które ułatwia przeniesienie treści na mowę jest syntezator mowy znany też jako text to speech. Co warto wiedzieć o tego typu narzędziu? Jakie jest jego zastosowanie i w jaki sposób działa?

Text to speech (TTS)

Zdj 1. TTS generuje fale dźwiękowe, które tworzy na bazie tekstu 

Źródło: https://pixabay.com/illustrations/colorful-waves-sound-waves-waves-7404806/

Syntezatory mowy spotykane są w różnego rodzaju programach, takich jak edytory tekstu, przeglądarki internetowe czy systemy operacyjne. Text to speech to narzędzie przydatne i wykorzystywane coraz częściej przez wielu użytkowników. Co warto o nim wiedzieć?

Text to speech – co to jest?

Tak jak wspomnieliśmy wyżej, text to speech (TTS) to specjalny syntezator mowy, który przekształca treści na mowę w formie syntetycznej. Sprawia on, że urządzenia takie jak komputer czy smartfon są w stanie „mówić”. 

Jeszcze kilka lat temu działanie TTS było oparte na prostych algorytmach, które naczytywały tekst tą samą tonacją, bez zaznaczonej interpunkcji i emocji w treści. Dziś coraz częściej syntezatory mowy wykorzystują w swoim działaniu sztuczną inteligencję. Dzięki temu generują głos o barwie zbliżonej do ludzkiego, oparty na emocjach, tonacji, pauzach itd. 

Ze względu na to, test to speech jest coraz częściej stosowanym rozwiązaniem nie tylko w edytorach tekstu. Niekiedy algorytm ten zastępuje tradycyjnych lektorów w różnego rodzaju aplikacjach.

Jak działa speech to text?

Działanie TTS-ów oparte jest na algorytmach, które w sposób płynny, często w czasie rzeczywistym przekładają język pisany na język mówiony. To tzw. NPL, czyli system przetwarzania języka naturalnego oraz skorelowany z nim syntezator. 

Proces przetwarzania danych zaczyna się od analizy tekstu. Algorytm bada kolejne znaki, interpunkcję i kontekst. Stara się „zrozumieć” treść. Później tekst przekształcany jest na fonemy, czyli podstawowe jednostki dźwiękowe. Proces łączenia fonemów i nadawania im konkretnego modelu głosowego (np. kobiety) nazywa się syntezacją mowy. Po wszystkim następuje proces wygładzania dźwięku i dopasowania go do pożądanej jakości.

Warto wspomnieć, że wszystko dzieje się zaledwie w przeciągu kilku milisekund. Proces musi być szybki, żeby algorytm naczytał treści w pożądanym dla nas tempie. 

Text to speech (TTS)

Zdj 2. Proces tworzenia mowy na bazie tekstu jest błyskawiczny. Zajmuje kilka milisekund

Źródło: https://pixabay.com/illustrations/voice-search-talk-software-5267979/ 

Jakie zastosowanie ma syntezator mowy TTS?

Syntezatory mowy mają szerokie zastosowanie w różnego rodzaju aplikacjach czy systemach operacyjnych. Są wsparciem dla osób z niepełnosprawnościami, umożliwiają szybszą weryfikację treści, a także upraszczają obsługę oprogramowania. Stosuje się je do edukacji, w obsłudze klienta, w marketingu lub w aplikacjach użytkowych. Gdzie najczęściej spotkamy TTS?

  • Naczytywanie tekstów dla osób niewidomych – tego typu programy mogą pomagać w czytaniu książek i dokumentów urzędowych w edytorach tekstu lub stron internetowych w przeglądarkach www.
  • Wykorzystywanie w aplikacjach z nawigacją – syntezatory mogą stanowić podstawę lektora w aplikacjach do nawigowania kierowców. Pozwalają generować mowę wskazującą drogę. 
  • Pomoc w poprawnej wymowie w aplikacjach do nauki języków obcych – syntezatory wykorzystywane są do generowania mowy w językach obcych. Dzięki temu możemy sprawdzić, jak wymawia się dane słowo nawet w najbardziej nietypowym języku obcym.
  • Działanie asystentów głosowych – TTS to podstawowy element funkcjonalności narzędzi asystentów głosowych, takich jak Google Assistant, Alexa od firmy Amazon czy Siri od Apple. Dzięki syntezatorom mowy, komputer może z nami „rozmawiać”, wykonując wydawane mu polecenia.

To oczywiście tylko część zastosowań narzędzi opartych na TTS. Text to speech, znany też jako syntezator mowy możemy spotkać w Google Maps, Google Translate, Microsoft Word, Adobe Reader i wielu innych. Do najpopularniejszych syntezatorów zaliczymy takie narzędzie jak Google Text-to-Speech, Amazon Polly, Microsoft Azure Speech czy NaturalReader. 

Z pewnością wraz ze wzrostem popularności sztucznej inteligencji, coraz częściej będziemy też widzieć, jak wdrażane są syntezatory mowy najnowszej generacji.

Zespół Semcore odpowiedzialny za tworzenie wartościowego contentu na temat marketingu internetowego. Część treści tworzymy wspólnie, rozmawiając o nich i pozyskując wiedzę od ekspertów ze wszystkich działów. W artykułach blogowych przedstawiamy między innymi: aktualne informacje dotyczące: SEO, UX, tworzenia i optymalizacji płatnych kampanii reklamowych, zarządzania sklepami internetowymi. Pokazujemy w jaki sposób można samodzielnie dokonać zmian na własnej stronie, przedstawiamy także ważne argumenty przemawiające na korzyść nowoczesnych rozwiązań.

Udostępnij

Oceń tekst

Średnia ocen 5 / 5. Liczba głosów: 1

Brak głosów - oceń jako pierwszy!

Zapytaj o ofertę SEO
Dołącz do newslettera

Zbuduj Twój potencjał SEO

Skonsultuj z nami Twoją sytuację w wyszukiwarce. Porozmawiajmy o Twoich celach i możliwościach współpracy