A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
R
S
T
U
V
W
Z
Ś
Semcore Słownik Ghostwriting

Co to jest Ghostwriting?

Słowo „ghostwriter” brzmi naprawdę tajemniczo. W tym artykule przedstawimy Ci podstawowe informacje na temat tego, kim jest autor widmo i czym jest ghostwriting.

Co to jest ghostwriting — definicja

Ghostwriting to profesja, którą zajmują się ghostwriterzy. Tak zwany autor widmo to osoba, która pisze na przykład książki, wiersze lub teksty piosenek na zlecenie kogoś innego. Jednocześnie zrzeka się całkowicie praw autorskich. Za autora tekstu podaje się w takich przypadkach zleceniodawcę.

Realny twórca zawsze pozostaje nieznany. Niekiedy ghostwriterzy zajmują się tworzeniem biografii znanych osób lub też przygotowują przemówienia dla polityków.

Sama nazwa „ghostwriter” pochodzi od „ghost” oraz „writer”, czyli „duch” i „pisarz”. Zostało udowodnione, że ze wsparcia ghostwriterów w świecie polityki korzystały osoby, takie jak na przykład Hilary Clinton bądź też Ronald Reagan. Nic dziwnego, że w naszym kraju na opisywane usługi także jest spore zapotrzebowanie. 

ghostwriting

Przeczytaj także: Pozycjonowanie i SXO

Ghostwriting a regulacje prawne

Sporo kontrowersji budzą kwestie prawne związane z zawodem ghostwritera. Teoretycznie wystarczy, że autor wynegocjuje odpowiednią kwotę z nabywcą treści, a następnie wykona pracę i zainkasuje wynagrodzenie. W praktyce nie jest to jednak w stu procentach legalne. Polskie przepisy prawne określają bowiem w ustawie o prawach autorskich, że rozróżnić można:

  • prawa majątkowe,
  • prawa osobiste.

Prawa autorskie majątkowe można zbyć w każdy sposób. Tym właśnie jest sprzedaż tekstu, którą oferują na przykład agencje marketingowe, które zajmują się promowaniem choćby biznesów e-commerce. Prawa autorskie osobiste są jednak niezbywalne. Tak naprawdę ghostwriter nie może zatem przenieść praw osobistych na osobę, która zakupiła u niego dzieło. Można więc powiedzieć, że osoba, która jest zleceniodawcą i rozpowszechnia wspomnianą treść, popełnia przestępstwo. Jest to bowiem zgodnie z zapisami prawnymi „wprowadzenie w błąd, co do autorstwa”. 

Zobacz:  Teksty eksperckie

Ghostwriter a etyka i moralność

Warta omówienia jest także kwestia aspektów etycznych oraz moralnych w przypadku osób, które decydują się na karierę pisarzy „widmo”. W takim przypadku można uznać to za oszustwo względem czytelników. Napisanie wpisu na bloga bądź też artykułu jest całkowicie etyczne, natomiast stworzenie zamiast kogoś pracy magisterskiej jest czynem, który można potępić choćby z perspektywy studentów, którzy sami przygotowują treść swoich prac. 

Ghostwriter a copywriter — różnice

Copywriter to osoba, która wbrew temu, co uważa wiele osób, nie wykonuje tej samej usługi. Różnicą jest bowiem anonimowość. Dla przykładu, gdy copywriter doda napisane przez siebie teksty do portfolio, może się nimi pochwalić. Ghostwriter nie ma takiej możliwości, gdyż musiałby zdemaskować swoich klientów. W takim przypadku osoba ta jest zobowiązana do zachowania poufności. Z tego też powodu otrzymuje ona za swoją pracę wyższe wynagrodzenie. Copywriterzy to osoby, które bardzo często wykonują treści na przykład na strony internetowe, takie jak:

  • opisy produktów i kategorii,
  • wpisy blogowe,
  • artykuły eksperckie.

Publikowanie treści, które zostały stworzone przez copywriterów, jest jednak całkowicie legalne. Nie dochodzi bowiem do próby przypisania sobie praw osobistych. Przekazywane są wyłącznie prawa majątkowe. Dla przykładu protokół przekazania praw autorskich na znanym portalu dla freelancerów i zleceniodawców UseMe wyraźnie określa, że przenieść można wyłącznie prawa majątkowe.

Podsumowując, autorzy widmo istnieją zarówno w naszym kraju, jak i poza jego granicami. Działalność ta budzi sporo kontrowersji. W świetle polskiego prawa nie zawsze jest również legalna. Na szczęście istnieje także profesja copywriterów i możliwość zamawiania treści w profesjonalnych agencjach marketingowych. 

Semcore

Zobacz powiązane frazy

Oceń tekst

Średnia ocen 5 / 5. Liczba głosów: 2

Brak głosów - oceń jako pierwszy!