Co to jest Permission Marketing?
Na skróty
Czym jest Permission Marketing? Jak rozumieć to pojęcie, a następnie wykorzystać je podczas promowania produktu, usługi lub marki?
Co to jest Permission Marketing — definicja
Marketing za przyzwoleniem, czyli Permission Marketing to przywilej dostarczania ludziom wiadomości, których naprawdę chcą. Zgodnie z definicją jest to również sposób budowania i utrzymywania więzi klientem. Sednem Permission Marketingu jest uzyskanie zgody na otrzymywanie komunikatów marketingowych. Jej uzyskanie to bowiem punkt wyjścia do spersonalizowanej komunikacji, która uwzględnia osobiste preferencje oraz zainteresowania odbiorcy. Sam koncept został zaproponowany przez Setha Godina. Opiera się on na przekonaniu, że działania marketingowe, na które odbiorca wyraził zgodę, są nie tylko bardziej etyczne, ale również skuteczniejsze.
Jakie zalety ma Permission Marketing?
Permission marketing, czyli marketing za przyzwoleniem cechuje się tym, że nadawca jest pewien istnienia adresu, pod który kieruje materiał. Po drugie właściciel firmy ma również pewność, że do listy dodał się żywy człowiek, a nie spam trap. Po trzecie reklamodawca jest znacznie lepiej postrzegany przez dostawców kont pocztowych. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko, że treści, które będziesz kiedykolwiek wysyłać do swoich klientów lub współpracowników, znajdą się w zakładce spam. Ważnym atutem Permission Marketingu jest również fakt, że masz dowód w postaci maila oraz zapisu na serwerze, że osoba z określonego numeru IP potwierdziła chęć zapisania się do newslettera.
Przeczytaj także: SXO i Pozycjonowanie stron
Przykłady marketingu za przyzwoleniem
Permission marketing wykorzystuje różne narzędzia, które dają możliwość dostosowania wiadomości do profili poszczególnych grup docelowych. Możliwe jest bowiem wykorzystanie na przykład popularnego web push lub newslettera. Za każdym razem klient musi wyrazić zgodę lub zarejestrować się na stronie internetowej, aby mógł otrzymywać jakiekolwiek materiały marketingowe.
Zdecydowana większość sklepów internetowych wykorzystuje dzisiaj właśnie marketing za przyzwoleniem. W związku z tym, jeśli dla przykładu prowadzisz sklep internetowy i chcesz poszerzyć mocno grono swoich klientów, możesz wdrożyć opisane działania do swojej strategii marketingowej. Pamiętaj o tym, że Permission Marketing to działanie jak najbardziej etyczne i zgodne z prawem. Wyższe wskaźniki konwersji docenisz zaraz po tym, jak zdecydujesz się na marketing za przyzwoleniem.
Permission Marketing — jak to zrobić?
Kluczem do osiągnięcia sukcesu dzięki Permission Marketingowi jest zagwarantowanie swojej firmie wysokiej jakości treści. Przede wszystkim strona internetowa powinna wzbudzać na tyle zaufania, aby klient sam zdecydował się na przykład na subskrypcję newslettera. Po drugie to od treści przesyłanych w ramach marketingu za przyzwoleniem treści zależy, czy użytkownik sklepu internetowego zechce skorzystać z oferty sprzedażowej. Pamiętaj o tym, że treści, które są publikowane w ramach marketingu za przyzwoleniem, powinny być:
- dostosowane do profili klientów,
- pisane z wykorzystaniem języka korzyści,
- klarowne i jasno opisywać zalety dopisania się do newslettera.
Podsumowując, Permission Marketing to tak zwany marketing za przyzwoleniem. Jest on kluczem nie tylko do budowania mocnych relacji ze swoimi klientami, ale również do zwiększenia sprzedaży. Treści mogą pojawiać się nie tylko w wiadomościach e-mail, ale również na przykład w mediach społecznościowych. Warto skorzystać w tym zakresie ze sprawdzonej agencji marketingowej. Dzięki specjalistom, których ona zatrudnia, możliwe jest nie tylko zapewnienie subskrybentów i pozostałych odbiorców przekazów marketingowych, ale również podniesienia poziomu sprzedaży.