4
A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
R
S
T
U
V
W
Z
Ś
Semcore Słownik Rich cards

Rich cards – czym są karty rozszerzone i jakie mają znaczenie w pozycjonowaniu?

Prezentacja wyników wyszukiwania zmienia się wraz z zapotrzebowaniem użytkowników i pomysłami Google. Firma chce, aby do userów trafiały treści o możliwie najwyższej jakości, dobrze zaprezentowane i o trafionej tematyce. Zaawansowaną treść prezentacji w wynikach wyszukiwania internetowego stanowią tzw. Google Rich Cards, znane jako karty rozszerzone. Co to takiego?

Rich cards

Zdj 1. W standardowej opcji po wpisaniu słowa kluczowego wyświetlają się wyniki tekstowe. Przy rich cards jest inaczej

Źródło: https://pixabay.com/photos/electronics-mobile-phone-screen-1868708/

Rich cards są znane praktycznie każdemu specjaliście od SEO, ponieważ stanowią podstawę efektywnej optymalizacji i są istotną częścią każdej strategii digital marketingu. Wpływają na poprawę atrakcyjności prezentowania treści, ale też zwiększają interaktywność reklam. Jak działają karty rozszerzone Google i co warto o nich wiedzieć?

Co to są rich cards, czyli karty rozszerzone?

Co to są karty rozszerzone, znane także jako rich cards? To dokładnie zdefiniowane bloki informacyjne.  Pojawiają się w wynikach wyszukiwania Google, na samej górze wyświetlanych rezultatów lub w ich pobliżu. 

Co różni je od standardowych rezultatów? Wyniki rozszerzone są bardziej interesujące z punktu widzenia użytkownika. Zawierają elementy interaktywne i graficzne. Przyciągają uwagę odbiorcy lepiej, niż sama treść. Stanowią dziś podstawę skutecznej promocji produktu lub usługi w Google, jeżeli inwestujemy w pozycjonowanie.

Jak działają karty rozszerzone Google?

Google Rich Cards mogą zawierać różnego rodzaju treści multimedialne i graficzne. To między innymi zdjęcia, oceny produktów, warianty cenowe, a także wideo. Dzięki temu prezentowane treści są bardziej atrakcyjne dla użytkownika.

Wdrożenie rich cards wymaga zastosowania określonej procedury wykorzystania danych strukturalnych i przekierowania ich na rzecz wyszukiwania SEO. W pełni zintegrowany kod z wytycznymi schema.org umożliwia wdrożenie kart rozszerzonych w wynikach wyszukiwania. Po zintegrowaniu zachodzą kolejne etapy procesu.

  1. Indeksowanie wszystkich danych przez wyszukiwarkę internetową, a następnie wybór danych, które pojawią się na kartach (dane wybiorą algorytmy Google).
  2. Dopasowanie kart pod kątem użytkownika. Treści są zmieniane w zależności od tego, czego konkretnie szuka użytkownik i jakie elementy mogą być dla niego atrakcyjne.
  3. Wdrożenie elementów interakcyjnych i zachęcających do kliknięcia (CTA – call to action). To zwroty, które poprawiają klikalność karty, a także elementy multimedialne, grafiki czy atrakcyjne opisy.
  4. Na koniec odbywa się proces optymalizacji karty. Im jest ona bardziej atrakcyjna, zachęcająca do kliknięcia i czytelna, tym wyżej w wyszukiwarce będzie zaprezentowana.

Rich cards

Zdj 2. Tak zmieniały się wyniki wyszukiwania w Google. Od tekstu, po multimedia

Źródło: https://developers.google.com/static/search/blog/images/import/128e44dec1ceb16824989f41542dd9f0.png 

Jak Google Rich Cards wpływa na pozycjonowanie? 

Google Rich Cards w znaczny sposób wpływa na pozycjonowanie stron, ponieważ poprawia atrakcyjność wyświetlanych treści i ich dopasowanie do potrzeb użytkownika. Jest niezwykle interesującym sposobem na prezentowanie szczególnie treści w sklepach internetowych, które mogą np. pokazać film z zastosowania produktu lub zdjęcia danego towaru. Zwracają na siebie uwagę odbiorców, a to z kolei nakręca wyniki wyszukiwania w Google.

Co jednak istotne, karty rozszerzone pokazują się wyłącznie w wynikach mobilnych. To może ograniczać dostęp dla niektórych (np. starszych) grup docelowych. Mimo to, rich cards mają wiele zalet (nie tylko SEO). 

Jakie jeszcze korzyści generują karty rozszerzone?

  • Wysoki CTR – atrakcyjność nie tylko zwraca uwagę odbiorcy, ale też zachęca do klikania. To zwiększa szansę na wyższy współczynnik konwersji.
  • Zaangażowanie użytkownika – CTR to nie wszystko. Dzięki temu, że treści w Google są atrakcyjne, użytkownik będzie uważniej eksplorował stronę internetową.
  • Dopasowanie do potrzeb użytkownika – treści pokazywane są w taki sposób, aby trafiły w gust i potrzeby użytkownika. Daje to większe możliwości niż klasyczna prezentacja treści w Google.

Należy koniecznie pamiętać, że wszystkie treści w przypadku rich cards muszą być wykonane w taki sposób, aby podobały się użytkownikowi. Nie ma bowiem pewności, jakie informacje zostaną zaprezentowane przez algorytmy Google. 

Semcore

Oceń tekst

Średnia ocen 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak głosów - oceń jako pierwszy!